\
اخبار و مقالات

انواع ورق فلزی و کاربرد آنها

انواع ورق فلزی و کاربرد آنها

انواع ورق های فلزی و کاربرد آنها در ادامه به اختصار بیان شده است.

ورق های سیاه (نورد گرم)

ورقهایی که کاربردهای ساختمانی دارد واز نظر کیفیت ازST۳۳ شروع می شود وبه ST۵۲ ختم می شود. ورقهایST۳۷ازنظرسختی ونرمی معمولی می باشد و هرچه پایین تر از st۳۷باشد ورق نرم تر می شود. هرچه عنصر کربن در ورق های فولادی بیشتر باشد ورق سخت ترمی باشد مانند ST۵۲.

موارد کاربرد ورق های سیاه چیست؟

ورق های فلزی نورد گرم (ورق سیاه ) در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان ، تانکر سازی ، خودروسازی ، مخازن خاص ، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی و …

ورق سیاه ST ۳۷ بیشتر برای مصارف ساختمانی(ساختمان ها-سوله ها و …) مصرف می شود ولی ورق های صنعتی در مصارف و پروژه های صنعتی کاربرد دارد از قبیل سد سازی، پروژه های پتروشیمی، مخزن سازی و ….

ورق های فلزی اسید شویی

نوع دیگری از ورق های فلزی سیاه که طی پروسه ایی با استفاده از اسید کلریک اسیدشویی می شوند و زغال های سطحی ورق (کربن) و مقداری از ناخالصی ها گرفته شده و مقداری ظاهر ورق براق تر می شود.

کاربرد ورق فلزی که با اسید شسته می شود چیست؟

مصارف ساختمانی از قبیل تولید لوله و پروفیل و غیره

درحوزه خودروسازی قسمتهای ساختمانی و چرخ اتومبیل قطعات خودرو و اجزاء داخلی آن (رینگ و شاسی)

صنایع لوله سازی تولید انواع لوله های انتقال آب، نفت و گاز

تولید مخازن گاز ،مایع و مخازن تحت فشار

فرم دهی مجدد جهت محصولات گالوانیزه

فرم دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز

ورق فلزی قلع اندود

ماده اصلی ورق قلع اندود از ورق نورد گرم یا همان ورق سیاه می باشد. درابتدا ضخامت ورق گرم را با استفاده از نورد سرد به ضخامت مورد نیاز تبدیل می کنند.سپس ورق رول شده را با قلع یا کروم در فرآیندی الکترولیتی، پوشش دهی می کنند و همچنین برای کاربرد های خاص می توان از روکش دهی پلیمری برای محافظت بیشتر فلز استفاده کرد.

کاربرد ورق فلزی قلع اندود چیست؟

از ورق قلع اندود بیشتر برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می کنند. بیشترین استفاده از ورق‌های قلع‌اندود تولید قوطی‌های کنسرو می‌باشد. در گذشته این ورق‌ها برای گلدان، سینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت.

به صورت کلی از ورق قلع اندود در:

قطعات خودروسازی : فیلترهای روغن، واشرهای درزبند سرسیلندر و قطعات الکتریکی ماشین آلات.

درساختمانسازی : فاصله نگهدارها برای شیشه اندازی دوجداره، نردههای سقف کاذب، بازتابنده های نور، پره های رادیاتور، شیرهای تقویت شده، در پوشش بام و پوشش نمای صنعتی و تجاری، لوازم جانبی ساختمان و …

لوازم منزل: قالب های کیک، قطعات سازنده کپسول گاز، کنسرو سازی، اسپری‌ها و ساخت بطری‌های مواد نوشیدنی، سر بطری، بسته بندی مواد غذایی.

در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی: باتریها، و قطعات الکتریکی، و …

.برای ساخت فیلم‌های عکاسی: به عنوان یک ماده محافظتی برای کابل‌های فیبر نوری به کار برده می‌شود

ورق فولادی تین پلیت

این نوع از ورق از نظر ماهیت تولیدی شباهت بسیار زیادی به ورق گالوانیزه دارد چرا که فلز base هر دو از جنس فولاد است و تنها تفاوتشان در پوشش می باشد. ورق های قلع اندود با فلز قلع پوشش داده شده اند. این لایه نازک قلع کمک می کند زمان فرسایش ورق را به تعویق انداخته شود و حالتی ضد زنگ دارد در نتیجه می توان در محیط های مرطوب و مستعد بارش از آن بهره گرفت.

ورق فولادی تین پلیت در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟

و از این ورق بیشتر جهت قوطی‌های چای، کنسروجات، مواد غذایی و روغن‌های نباتی استفاده می‌شود که به دلیل مصون سازی مواد غذایی یک لایه قلع روی ورق سرد (روغنی)ST۱۲ پوشیده شده است.

ورق روغنی (نورد سرد)

ورق سرد که به آن ورق روغنی نیز می گویند نوعی دیگر از ورق فولادی است که با استفاده از تکنولوژی نورد سرد تولید می شود. علت نامگذاری ورق های سرد به اسم ورق روغنی، اصطلاحی عامیانه و بر مبنای وضعیت ظاهری این نوع ورق می باشد.

کاربرد ورق روغنی

ورق نورد سرد (ورق روغنی ) پایه تولید ورق گالوانیزه (ورق سفید) هستند. از آنجایی که ورق گالوانیزه رنگی خود نیز از ورق گالوانیزه ساخته می شود پس در نتیجه پایه و اساس ورق رنگی، ورق روغنی(ورق سرد ) می باشد.

ورق های گالوانیزه

از ورق های سرد (روغنی) تولید می شود که طی پروسه ای نسبتاً طولانی در تمام سطح مقدار چندین میکرون فلز روی (zn) را در سطح ورق می نشانند تا ورق در مقابل زنگ زدگی مقاوم شود و هر چقدر مقدار فلز روی (zn) بیشتر پوشانیده شده باشد.

کاربرد ورق های گالوانیزه چیست؟

از آهن گالوانیزه در ساختن لوازمی از قبیل لوله بخاری ، کانال کولر ، کابینت آشپزخانه ، شیروانی منازل ، لوله‌های آب و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، استفاده می‌شود. اصطلاح فولاد (Steel) برای آلیاژهای آهن که تا حدود ۱،۵ درصد کربن دارند و غالبا با فلزهای دیگر همراهند، بکار می‌رود.

ورق رنگی

ورق رنگی معمولاً از پاشیدن رنگ بر روی ورق گالوانیزه در کوره های خاص تولید می شود. رنگ الکترو استاتیک ورق گالوانیزه را در مقابل خوردگی بیش از قبل مقاوم تر کرده و همچنین آن را برای استفاده ميحط های بسیار خورنده ، اسیدی و قلیایی و با رطوبت بالا مناسب تر مي كند. همچنین ظاهر زيبایی به آن مي بخشد .

موارد استفاده از ورق های رنگی چیست؟

ورق های رنگی در سقف سالن ها و کانکس مورد استفاده است. ورق های رنگی در رنگ های متنوعی تولید می شود که دارای استاندارد یکسانی در تمام دنیا می باشد. این استاندارد به نام رئال رنگ شناخته می شود، تقریبا بیش از ۱۶ رنگ متنوع ورق رنگی تولید می شود.

ورق کرکره

ورق کرکره نوعی از ورق گالوانیزه ویا رنگی است که طرح دار شده باشد. از نظر طول و عرض، ضخامت و وزن ورق گالوانیزه و ورق رنگی هیچ تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند و تنها در قیمت با یکدیگر متفاوت اند

کاربرد ورق کرکره چیست؟

از ورق کرکره برای پوشش سقف شیروانی ها به صورت های مختلفی استفاده می شود که می توان آن ها را به دو دسته پوشش‌های فلزی و پوشش‌های غیر فلزی تقسیم نمود.

پوشش‌های غیر فلزی شامل محصولات گوناگونی نظیر ایرانیت، آردواز، سفال، دکرا، شینگن، آندولین، آندو ویلا و غیره می باشند. اما پوشش فلزی شامل ورق کرکره در طرح‌های متنوع است، که به دلیل کاربرد سقف شیروانی ( که تماس دایمی با باران و برف است) باید ورق استفاده شده دارای پوشش ضد زنگ گالوانیزه باشد، تا مانع خوردگی و زنگ‌زدگی آن شود.

پوشش‌های غیر فلزی شامل محصولات گوناگونی نظیر ایرانیت، آردواز، سفال، دکرا، شینگن، آندولین، آندو ویلا و غیره می باشند. اما پوشش فلزی شامل ورق کرکره در طرح‌های متنوع است، که به دلیل کاربرد سقف شیروانی ( که تماس دایمی با باران و برف است) باید ورق استفاده شده دارای پوشش ضد زنگ گالوانیزه باشد، تا مانع خوردگی و زنگ‌زدگی آن شود.

برای این پست هیچ نظری ثبت نشده است !

ارسال نظر