اخبار و مقالات

ورق گالوانیزه چیست؟ - قیمت و کاربردهای آن

ورق گالوانیزه چیست؟ -  قیمت و کاربردهای آن

ورق گالوانیزه نوعی ورق پرکاربرد و بسیار معروف در صنعت می باشد که به دلیل ساختار و مشخصات فنی، طرفداران بسیار زیادی داشته و از جمله ویژگی های مهم و قابل توجه آن، عدم زنگ زدگی و پوسیدگی در رطوبت و تغییرات آب و هوایی است. از این ورق در ساخت لوله های بخاری، نردبان کابل، کانال کولر، لوله های آب و سینی کابل استفاده می شود. در این مقاله ما به بررسی ساختار و ویژگی های ورق گالوانیزه پرداخته و بیشتر با آن آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

 

ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه به ورق های فولادی با پوشش روی گفته می شود. مقاومت بسیار زیاد در برابر زنگ زدگی و تغییر رنگ از ویژگی های اصلی ورق های گالوانیزه است. یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در میزان کیفیت و قیمت ورق های گالوانیزه، میزان فلز روی به کار رفته در پوشش دهی ورق های فولادی بوده و افزایش میزان روی در سطح این فلز بیانگر مرغوبیت و کیفیت بسیار زیاد ورق گالوانیزه است. زنگ زدگی یکی از مشکلات و شکایت های اصلی در استفاده از انواع فلزات است که در ورق های گالوانیزه به حداقل رسیده واز امتیازات بزرگ این ورق ها به شمار می آید.

 

علت نامگذاری ورق های گالوانیزه

گالوانیزاسیون از مراحل اصلی انجام شده در ورق های فولادی و تبدیل آنها به ورق های گالوانیزه می باشد. این فرآیند از زنگ زدگی و پوسیدگی فلز جلوگیری نموده و به وسیله غوطه وری در مواد مذاب فلز روی ایجاد می گردد. روی از جمله فلزاتی است که در برابر زنگ زدگی و تغییرات فلزی بسیار مقاوم بوده و از ایجاد تغییرات شدید جلوگیری می نماید. گالوانیزاسیون تاثیرات ماندگارتر و جدی تری از زنگ زدن داشته و طول عمر فلزات را افزایش می دهد.

 

چرا از ورق های گالوانیزه استفاده کنیم؟

ورق های گالوانیزه ارزش و اعتبار بسیار زیادی در صنعت داشته و استفاده از آنها یک آسودگی خاطر محسوب می گردد.

این نوع از ورق ها بیشتر در محیط ها و مکان هایی استفاده می شوند که میزان رطوبت و خوردگی بسیار زیادی دارند و ریسک آسیب دیدگی فلزات در آنها بسیار بالا می باشد، استفاده از ورق گالوانیزه در این شرایط ماندگاری بالاتری داشته و احتیاج به تعویض سریع و مجدد نخواهد داشت.

استفاده از این نوع ورق در صنایع مختلف به دلیل قدرت ماندگاری بالا، بسیار مقرون به صرفه بوده و احتیاج به هزینه های اضافی نخواهد داشت.

ورق های گالوانیزه شده ظاهر نامطلوبی ندارد و تغییری از لحاظ زیبایی ایجاد نخواهند نمود. گالوانیزه شدن منجر به مقاومت فلز در برابر چسبندگی، ساییدگی و خوردگی با فلزات دیگر شده و طول عمر ورق مورد نظر را تا حد بسیار زیادی افزایش خواهد داد.

 

قیمت ورق های گالوانیزه

قیمت ورق های گالوانیزه از نوعی به نوع دیگر متفاوت است و هر چقدر میزان پوشش دهی فلز با روی بیشتر باشد، قیمت ورق بالاتر خواهد رفت. یکی دیگر از فاکتورهای موثر در میزان قیمت ورق ها، ضخامت آنها می باشد که هر چقدر بیشتر باشد، احتیاج به پرداخت هزینه بیشتری خواهد بود. امروزه کارخانجات مختلفی در سراسر کشور به تولید ورق گالوانیزه پرداخته و به توزیع آن در سراسر کشور می پردازند. به منظور تهیه ورق های گالوانیزه اصل و با کیفیت به کارخانجات معتبر و سرشناس مراجعه نموده و بسته به نیاز و توان مالی خود میزان گالوانیزاسیون در ورق ها را مشخص نمایید.