اخبار و مقالات

ورق سیاه چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق سیاه چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق سیاه یا همان نورد گرم یکی از روش های تولید ورق های فلزی است که ضخامت کمی دارد. به دلیل اینکه ورق در دمای بالا تغییر رنگ می دهد و مات می شود، به آن ورق سیاه گفته می شود. ورق سیاه، به نوعی ورق صیقل خورده و کاملاً مسطح اطلاق می شود که این محصول، محصول نهایی فرایند نورد گرم خواهد بود. این ورق ویژگی های خاص خود را دارد و از آن در صنایع گوناگونی به کار برده می شود. در همین راستا در این مقاله به بررسی بیشتر این ورق، موارد کاربرد و ... پرداخته ایم.

 

منظور از ورق سیاه چیست و چگونه تولید می شود؟

به فلز مسطح و کاملاً صیقل خورده آهن، ورق سیاه گفته می شود. تولید ورق سیاه به طور کلی در 2 حالت برش خورده و رولی صورت می گیرد.

این ورق یکی از مهمترین آهن آلاتی است که امروزه وجود دارد. ناگفته نماند که این ورق در واقع همان نورد گرم بوده و نحوه به کارگیری این فناوری به گونه ایست که در ابتدا کارخانه های تولید کننده ورق سیاه مواد اولیه آن را در دماهای بسیار بالا ذوب می کنند و بعد از سپری کردن مراحلی، ورق تولید شده به شکل مات بیرون می آید.

برای تولید ورق سیاه باید در کوره با دمای بالا تختال تولید شده قرار بگیرد و سپس یک پوسته اکسیدی روی تختال ایجاد می شود. بنابراین باید عملیات پوسته شویی انجام شود که دمای سطح تختال را کاهش می شود. سپس در مرحله نورد خشن قطعه موردنظر ازبین غلتک ها عبور می کند تا به ابعاد موردنظر ما برسد. در این مرحله ضخامت تختال کاهش پیدا می کند.

فرایند نورد گرم به نوبه خود به 2 بخش معمولی و صنعتی تقسیم بندی می شود که ورق های تولید شده از آن استاندارد های خاص خود را دارا می باشند.

در فرایند نورد گرم، بعد از اینکه تختال ها به دمای ذوب رسیدند، پوسته زدایی خواهند شد و در ضخامت های 1.2 تا شانزده میلیمتر تولید و به فروش می رسند.

همانطور که گفته شد، ورق های سیاه به 2 شکل رولی و برش خورده وارد تولید و روانه بازار می شوند که دلیل آن ضخامت ورق های تولید شده می باشد. به عنوان مثال ورق هایی که ضخامت کمتر از 1.5 میلیمتر دارند، از قدرت شکل پذیری بهتری برخوردار می باشند و به همین دلیل به شکل رول عرضه می شوند. اما در مقابل ورق هایی با ضخامت بیشتر از 1.5 میلیمتر به دلیل مقاومت بالایی که در برابر شکل گیری دارند به شکل برش خورده و مستطیل هایی با اندازه های مختلف تولید خواهند شد.

 

ورق های سیاه چه ویژگی هایی دارند و در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرند؟

از مهمترین و برجسته ترین ویژگی های ورق سیاه می توان به انعطاف پذیری، آسانتر کردن فرایند نظارت، کم کردن هزینه ها و در نهایت پوشش دهی سطوح اشاره کرد.

این ورق بیشتر در صنایعی مانند: صنایع پتروشیمی، ساخت و ساز، سد سازی کاربرد دارد.

 

بررسی اختلاف قیمت موجود بین نورد گرم و نورد سرد

همانطور که گفته شد، در طی فرایند گرم، ورق های سیاه تولید می شود. اما یک فرایند دیگری نیز در این صنعت وجود دارد که فرایند نورد سرد عنوان دارد، محصول نهایی تولید شده در طی فرایند نورد سرد، ورق روغنی می باشد.

در فرایند نورد سرد، عملیات انجام شده به منظور جلوگیری از زنگ زدگی ورق ها انجام می شود که برای این کار، ورق های نورد شده، اسید شویی و با روغن ترکیب می شوند.

اما در فرایند نورد گرم، شمش ها به نقطه ذوب می رسند و با حرکت ورق در بین رول ها به آن شکل دلخواه را می دهند.

لازم به ذکر است که هزینه مورد نیاز برای انجام فرایند نورد گرم بسیار کمتر از فرایند نورد سرد می باشد که از مهمترین دلایل این تفاوت قیمت می توان به کیفیت پایین تر فولاد تولید شده در طی فرایند نورد گرم اشاره کرد.