اخبار و مقالات

نبشی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

نبشی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

نبشی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

 

نبشی یکی دیگر از پروفیل هایی است که کاربردهای بسیار وسیعی اعم از ساختمانی و صنعتی دارد. نبشی ها در دو نوع تولید میشوند ، یکی نبشی فابریک است که از ابتدا به صورت نبشی یعنی همان شکل نهایی اش ، در کارخانه تولید میشود ، اما نوع دیگری که نبشی پرسی نام دارد در ابتدا و در زمان تولید به شکل ورقه صاف است که در مرحله بعدی توسط دستگاه مخصوص از وسط به دو قسمت تقسیم شده و حالت نبشی به خود میگیرد.

 

از دیدگاه دیگر میتوان نبشی ها را به دو دسته نبشی با بالهای مساوی و نبشی با بال های نامساوی نامگذاری کنیم . تصویر زیر این دسته بندی ها را به وضوح نشان میدهد:

 

 

نبشی ها چه کاربردی دارند؟

همانطور که گفته شد نبشی ها کاربرد گسترده ای در صنعت دارند ،سفارش دهندگان نبشی در دو مدل آن را سفارش داده و میخرند ، یا به صورت شاخه ای و گاهی به صورت تکه های خرد شده که اصطلاحا به آن لقمه ای گفته می شود.

این انتخاب یعنی نوعی از نبشی که خریداری می شود به چه شکل باشد ، لقمه ای باشد یا شاخه ای ، به طرحی که مهندس ارائه دهنده ی آن تشخیص میدهد برمیگردد.

اگر کاربردها نبشی ها را به صورت کلی بخواهیم بیان کنیم باید بگوییم که هر جا اتصالاتی مورد نیاز باشد براحتی میتوانیم از نبشی برای انجام انواع اتصالات استفاده کرد.

اما لازم به ذکر است که نبشی های خرد شده یا لقمه ای استفاده های منحصر بفرد تری دارند مانند استفاده در آسانسورها یا سقف هایی به نام کرومیت و سایر موارد اینچنینی.

 

وزن نبشی چگونه محاسبه می شود ؟

وزن نبشی از ضرب ضخامت و طول و عرض آن به متر در دو عدد 2 و 7850 بدست می آید که در نهایت وزن آن را به صورت کیلوگرم در اختیار خواهیم داشت.

 

 

تولید کنندگان نبشی:

کارخانه هایی مانند ناب تبریز، شکفته مشهد ،آریان فولاد، فولاد اصفهان و ... از تولیدکنندگان مطرح در این زمینه هستند.