اخبار و مقالات

انواع میلگرد و مشخصات آن

انواع میلگرد و مشخصات آن

میلگرد چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

نام میلگرد برای اکثر افراد ، نامی آشنا در زمینه ساخت و ساز و ساختمان است ، میلگرد در زمینه های مختلفی کاربرد و استفاده دارد که در ادامه با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد .

میلگرد در سازه ها مورد استفاده قرار میگیرد و هرچه بیشتر باشد ، هزینه ساخت و ساز نیز افزایش پیدا میکند.

به تعریفی دیگر میتوان گفت که میلگرد ها محافظ ساختمان و اسکلت سازه هستند و از طرفی همانطور که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد ، مکمل بتن محسوب می شوند.

شما از بیس و مبنای ساختمان تا مرتفع ترین بخش آن را که مشاهده کنید شاهد به کار گرفته شدن میلگرد در کنار سایر موارد آهن آلات و ساختمانی خواهید بود.

 

منظور از اینکه میلگرد از ما محافظت میکند چیست؟

زمانی که صحبت از استحکام ساختمان میشود ، همه ما مستقیم ذهنمان به سراغ بتن میرود ، یعنی همه مان بتن را عامل استحکام بنا میدانیم . این تفکر تا حد بسیار زیادی درست است اما بتن نقاط ضعفی نیز دارد ، و آن مقاومت کم در برابر نیروهای کششی و چرخشی است .

در اینجا میلگرد به کمک بتن می آید و مقاومت سازه را با کمک بتن به حداکثر می رساند. و این مورد یعنی افزایش مقاومت توسط این دو آیتم در کنار هم ، در موقع وقوع زلزله نمود پیدا میکند.

 

 

 

 

انواع میلگرد هایی که در بازار وجود دارند کدامند؟

در کل سه نوع یا مدل ظاهری میلگرد در بازار وجود دارد که به دسته های زیر تقسیم شده اند:

میلگرد ساده ،میلگرد آجدار ، میلگرد آجدار پیچیده یا کناف.

 

 

از نظر نوع نیز انواع مختلف میلگرد در بازار وجود دارند که در زیر نام برده شده اند:

فولاد کربن، اپکسی پوشش داده شده، میلگرد اروپایی، فولاد ضد زنگ ، فایبر گلاس لیمر و نوع گالوانیزه.

 

 

میلگرد را بر چه مبنایی قیمت گذاری میکنند؟

قیمت میلگرد از عوامل مختلفی تبعیت میکند و پارامترهای زیادی بر این مورد تاثیر میگذارند . بنابراین نمیتوان قیمت ثابتی را برای آن در نظر گرفت چرا که این آیتم ها مدام در حال تغییر هستند و قیمت میلگرد را نیز تحت تاثیر قرار میدهند . بعنوان مثال شرایط کشور و قیمت دلار و ارز و موارد اینچنینی بسیار بر روی قیمت این آیتم تاثیرگذار هستند.

 

کاربردهای دیگر میلگرد چیست؟

عمده مصرف میلگرد در سازه ها جهت افزایش استحکام سازه است . در کل برای افزایش مقاومت در برابر نیروهای کششی و وزنی ، و کنترل این قبیل فشارها از میلگرد در ساختمان و سازه استفاده می شود .

 

 

مشخصات فنی میلگرد :

همانطور که در پاراگراف های بالا تر ذکر شد میلگرد نقش بسزایی در زیر ساخت و بیس بنا دارد ، کنترل بخش عظیمی از فشارها بر عهده ی این آیتم است . بنابراین باید در انتخاب نوع درست آن در بخش های مختلف ساختمانی یا سازه ای بسیار دقت کنیم .

برخی مشخصه ها هستند که باید در انواع میلگرد ها حتما رعایت شوند مثلا اندازه آج میلگرد که باید اندازه استانداردی داشته باشد . و سایر مشخصات منحصر بفردی که در مقاله بعدی به صورت مفصل درباره شان صحبت خواهیم کرد .

در ادامه مقالات با ما همراه باشید...