محصولات

ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند؟

  • sadegh
  • 15 آذر 1399
  • 0

همان طور که می‌دانیم، در صنعت ساختمان‌سازی انواع مختلفی از پروفیل‌های فلزی استفاده می‌شود. تا جایی که می‌توان بیشترین کاربرد انواع مقاطع فلزی را در صنعت ساخت و ساز دانست. از جمله پروفیل‌های نام آشنا و پرکاربرد صنعت ساختمان‌سازی، ناودانی است. هر چند انواع مخصوصی از این محصول تولید می‌شود که کاربردهای دیگری نیز در صنایع مختلف دارد. ناودانی آلومینیومی، ناودانی گالوانیزه و ناودانی استنلس استیل سه نوع معروف ناودانی هستند که با توجه به محل استفاده کاربردهای مختلفی دارند. ساختمان این نوع پروفیل فلزی که در گروه پروفیل‌های باز قرار می‌گیرد، متشکل از یک جان و دو بال است که اتصال آ‌ن‌ها به یکدیگر به شکل حرف U یا C انگلیسی است. این شکل ظاهری، ناودانی‌ها را به ساختاری برتر برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی تبدیل کرده است.
ناودانی‌ها را بر اساس طول بال و ضخامت بال می‌توان به انواع مختلفی تقسیم‌بندی کرد، اما در همه انواع آن، زوایای داخلی مقطع پروفیل ناودانی انحنای گرد دارند. این محصول در ساختمان‌سازی به عنوان پایه و قاب در ستون، تیر و خرپا به کار می‌رود. همچنین در ساخت نمای آلومینیومی ساختمان‌ها از ناودانی و به هنگام ترمیم بناهای آسیب‌دیده می‌توان از ناودانی استفاده کرد. از دیگر کاربردهای ناودانی در صنایع دریایی و در ساخت ماشین‌آلات و ماشین‌های سنگین است.
در گذشته فرآیند تولید پروفیل ناودانی به شکل امروزی نبوده و به روش پرسی تولید می‌شد. به این صورت که یک ورق فولادی از عرض ورق دوبار خم شده و به صورت عمود بر هم، ناودانی را ایجاد می‌کرد. اما این محصول امروزه به روش فابریک (درجا) تولید می‌شود. البته نورد گرم و سرد نیز از دیگر روش‌های تولید ناودانی به شمار می‌رود. از طرفی در صنایع به خصوص صنعت ساختمان‌سازی برای استفاده از ناودانی تقسیم‌بندی‌ای بر اساس وزن انجام شده که دو نوع ناودانی سبک و سنگین را تعریف می‌کند؛ در این مقاله از آهن آنلاین به بررسی انواع پرکاربرد ناودانی سبک و سنگین و تفاوت آن‌ها با یکدیگر می‌پردازیم.

انواع ناودانی
ناودانی‌ها را بر اساس جنس، روش تولید، کاربرد و محل استفاده، شکل ظاهری و یا وزن آن‌ها تقسیم‌بندی کرد. همان‌طور که مشخص است، قیمت ناودانی به نوع، جنس و وزن آن وابسته است. این پروفیل معمولا به شکل شاخه‌ای و بعضی اوقات به صورت برش‌خورده در قطعات کوچک (گل میخ) عرضه می‌شود. کاربرد ناودانی بر اساس نوع آن متفاوت است. در ادامه به معرفی تقسیم‌بندی‌های مختلف این محصول می‌پردازیم.
پروفیل ناودانی بر اساس فرایند تولید به سه دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

پرسی
فابریک
نورد گرم و سرد
تقسیم‌بندی دیگر این محصولات بر اساس شکل ظاهری آن‌ها بوده و دارای دو دسته ناودانی ساده و مشبک است. از ناودانی ساده عموما در ساخت پل‌های باربر و صنایع ماشین‌سازی استفاده می‌شود. در حالی که ناودانی مشبک عموما در ساخت قفسه‌های فولادی و ساخت ساختمان‌های فولادی سبک کاربرد دارد. ناودانی مشبک خود از نظر شکل ظاهری بال‌ها دارای دو نوع UPE و UPN است. ناودانی اروپایی یا UNP نیز نوع دیگری از ناودانی محسوب می‌شود که نسبت به دیگر انواع ناودانی وزن و ضخامت بالاتری داشته و کاربرد آن عموما در ساخت پروژه‌های بزرگ و صنعتی است.
یکی از مهم‌ترین تقسیم‌بندی‌های ناودانی از نظر وزن انجام می‌شود که شامل دو دسته پروفیل سبک و سنگین است. شناخت تفاوت‌های پروفیل سبک و سنگین جهت انتخاب صحیح آن ضروری است. پروفیل ناودانی مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی می‌تواند از نوع سبک یا سنگین باشد. سبک یا سنگین بودن ناودانی بر اساس محدوده وزنی تعریف شده در جدول اشتال، تعیین می‌شود. در ادامه به بررسی هر یک از انواع ناودانی سبک و سنگین می‌پردازیم تا با شناخت ویژگی‌ها، انواع و کاربردهای هر یک از آن‌ها بتوان انتخاب دقیق و صحیحی برای کاربرد مورد نظر داشته باشیم.

ناودانی سبک و انواع آن
جدول اشتال که توسط یک استاندارد آلمانی تنظیم شده است، ابزار دقیقی است که مهندسان ساختمان و طراحان از آن برای محصولات فولادی موجود در سازه استفاده می‌کنند. کمک گرفتن از این جدول دقت انجام محاسبات را بالا برده و همچنین سرعت انجام آن را افزایش می‌دهد. در این جدول اطلاعات ضروری مانند ابعاد سایزهای مختلف، اطلاعات مربوط به مساحت سطح مقطع، شعاع‌های انحنا و سایز جزئیات آن همراه با وزن هر متر محصول، ارائه می‌شود. انواعی از ناودانی که وزن آن‌ها از وزن تعریف شده در جدول اشتال کمتر باشد، ناودانی سبک به شمار می‌رود. در ایران اغلب کارخانه‌های تولیدکننده، ناودانی را به شکل سبک تولید و عرضه می‌کنند. اما عمده این محصولات توسط کارخانه‌های روس تولید می‌شود. ناودانی سبک در ساخت چارچوب، پایه ماشین‌آلات، صنایع دریایی، اسکلت ماشین‌آلات سنگین، ترمیم بناهای معماری و همچنین ساختمان‌سازی کاربرد دارد.

مطالب مرتبط
ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند؟
مقالات

ناودانی سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند؟

  • 15 آذر 1399

همان طور که می‌دانیم، در صنعت ساختمان‌سازی انواع مختلفی از پروفیل‌های فلزی استفاده می...

علت استفاده از میلگرد در ساختمان سازی چیست؟
مقالات

علت استفاده از میلگرد در ساختمان سازی چیست؟

  • 26 بهمن 1399

علت استفاده از میلگرد در ساختمان سازی چیست؟ درباره انواع میلگرد آجدار و اینکه چه مواردی تعیین کنن...

درباره فلز برنج چه می دانید؟
مقالات

درباره فلز برنج چه می دانید؟

  • 26 بهمن 1399

درباره فلز برنج بیشتر بدانیم... همانطور که میدانید یکی از اصلی ترین اجزای برنج که در میلگرد برنجی...

انواع لوله های صنعتی و کاربرد آنها
مقالات

انواع لوله های صنعتی و کاربرد آنها

  • 26 بهمن 1399

انواع لوله های صنعتی و کاربرد آنها: لوله های صنعتی خانواده بزرگی از لوله ها هستند که انواع مختلفی...

هرآنچه از دنیای فولاد باید بدانیم...
مقالات

هرآنچه از دنیای فولاد باید بدانیم...

  • 05 اسفند 1399

در این سری مقالات هدف ما شناخت بیشتر انواع آهن آلات و فولاد است . معرفی فولاد و توضیحات تخصصی و خواص...

021-54071

برای مشاوره و راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید 

۹۲۰۰۴۰۷۱ ۰۲۱

۰۹۱۲۲۲۸۳۸۹۳

از شنبه تا چهارشنبه - 9 صبح تا 5 عصر

پنج شنبه ها 9صبح تا 1 ظهر

آدرس : تهران ٬ خیابان ایت الله کاشانی ، خیابان بهنام پلاک ۱۶ واحد ۲۱

ایمیل : info@ahanyekta.com